dr. Regász Mária

Kapcsolattartás.hu

"A megszokás ne álljon a fejlődés útjába."  (dr. House)
 
"Veszélyes dolog, ha az embernek igaza van valamiben,
amiben a hivatalos szervek tévednek." (Voltaire)

Amennyiben kérdése van, kérem forduljon szakértőnkhöz:

dr. Regász Mária 

Tel: +36-(30)-381-8350

derill@t-online.hu

  • Címlap

  • Polgári jog

  • Büntetőjog

  • Pszichológia

  • Életmód

  • Cikkek és kommentárok

  • Kapcsolat

  • Linkek

  • More

    Jelek, amikből rögtön kiderül, ha fuldoklik a gyereked

    Ahogy a partok és a vízimentők nem olyanok, mint a Baywatch-ban, úgy a fuldoklás sem alkalmazkodik a hollywoodi klisékhez. Nem mindig látványos. Nem mindig hangos. De bármikor megtörténhet.


    Szülőként két fő rémálmot viszünk magunkkal a családi pancsoláshoz: azt, hogy a gyerek elveszik a tömegben, és azt, hogy megfullad. Igyekszünk vigyázni rá, fogjuk a kezét, okosórát adunk rá, de mégsem vihetjük minden medencébe mentőmellényben. Egy bizonyos kor felett elhagyjuk a karúszókat, és a gyerek a maga úszótudásával boldogul, vízi csúszdázik, bohóckodik. Elég ilyenkor egy kicsit nem figyelni rá, főleg, ha mélyebb vízben vagyunk, és máris megtörténhet a baj. A gyanús jel nem a kísérteties zene, nem a körülöttünk lévők kiabálása, a csapkodás vagy épp a gyerek heves sírása, hanem a csend.


    Tudd, mire figyelj!

    A legtöbben ismerik a történetet: szülők fürdenek a vízben a gyerekükkel. A felnőttek egy közeli hajót figyelve azt veszik észre, hogy a kapitány a vízbe ugrik és feléjük úszik. A férj azt mondja a feleségének: biztos azt hiszi, hogy fuldokolsz. Korábban fröcskölték egymást, és az asszony sikítozott, de most már egy homokpadon állnak nyakig érő vízben, nyugodtan. Jól vagyunk, mit csinál? – kérdezi kicsit idegesen a feleség, mire a férj integetve odakiált a tempózó kapitánynak: jól vagyunk! A férfi azonban továbbra is úszik feléjük, csak annyit vakkantva oda: mozgás!, majd a pár mögött levő kilencéves kislánnyal kezd foglalkozni, aki közben már fulladozik úgy, hogy a szülők ebből semmit sem vettek észre. Honnan tudta a kapitány olyan messziről, hogy vészhelyzet van? Milyen jelei voltak, amit a szülők tíz lépésről nem vettek észre?

    A válasz egyszerű: a kapitány korábban kapott vízimentő-kiképzést, így pontosan tudta, mire kell figyelni, míg a szülők úgy gondolták, a fuldoklás olyan, ahogy azt a filmekben látták: az illető sikítozik, csapkod, hangos és feltűnő. A kislány azonban egészen addig, amíg a kapitány nem segített neki, egyszer sem adott ki hangot. Nem véletlen, hogy a becslések szerint a gyerekeket érintő fulladások nyolcvan százaléka felügyelet mellett történik. Egyszerűen nem tudjuk, mikor kéne észbe kapnunk és kimenteni a gyereket, nem ismerjük a vészhelyzet valódi jeleit.

    A fuldoklás valódi jelei

    Dr. Francesco A. Pia és Mario Vittone szakértők a parti őrség On Scene nevű magazinjában gyűjtötték össze azokat az ösztönös tevékenységi formákat, amelyek megkülönböztetik az igazi fuldoklót a sivítva játszó strandolótól.


    • A fuldokló, levegőért kapkodó ember nem képes sem beszélni, sem kiabálni, sem segítségért sikítani, még ha akar sem. Azzal van elfoglalva, hogy levegőt juttasson a tüdejébe, a beszéd pedig a légzéshez képest másodlagos funkció.


    • A fuldokló ember szája hol előbukkan a víz színén, hol ismét elmerül, a fej épp csak kilátszik, és gyakran hátrahajtott pozícióban van.


    • A karok oldalra nyújtva elkeseredetten próbálják a testet fölfelé nyomni a vízben. Ez a mozdulat nem irányítható akaratlagosan, így egyik fuldokló sem képes integetni, hogy mentsék már ki (ez persze nem jelenti azt, hogy aki kiabál és integet, annak nem lehet szüksége segítségre).


    • A fuldokló ember 20-60 másodpercig képes a víz felszínén maradni, mielőtt újra és újra elmerülne, tekintete nem fókuszált, szinte üveges, vagy már csukva is van a szeme. A haja belelóghat a szeme közé, de elboríthatja az arcot is.


    • A lába nem mozog, a fuldokló nem úszik, hanem olyan mozdulatokat tesz, mintha egy létrán akarna felfelé mászni.


    • Légzése ziháló, hiperventillál, levegőért kapkod. Megpróbálhat úszni vagy a hátára fordulni, de nem képes rá.


    Egyébként arról, hogy az illető bajban van-e, nagyon egyszerűen meggyőződhetünk: kiáltsunk oda neki, és ha válaszol, akkor valószínűleg nem fuldoklik. A csend mindig gyanús, a sikongatás lehet vészjelzés, de a játék része is.


    Senki ne menjen egyedül vízbe!


    Illés Zoltánt, a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálatának munkatársát kérdeztük a fuldoklás jeleiről és a megelőzés fontosságáról. Nagyon egyszerű választ adott arra, honnan vesszük észre, ha valaki nagy bajban van: majdhogynem sehonnan.


    „A fuldoklás nem olyan, mint a filmekben. Egyszerűen annyi történik, hogy az illető többször lemerül, és aztán már nem jön fel a víz felszínére. A gyerekek esetében, akik szeretnek búvárkodni, játszani a víz alatt, kicsi az esély, hogy a strandon dolgozó kollégánk éppen kiszúrja, ha vészhelyzet van, a partról figyelő szülő pedig nem biztos, hogy észreveszi, ha a gyerek nem találja a felszínt, vagy megijed, hogy a víz alá került a feje, és egy önkéntelen levegővétel során víz jut a tüdejébe. Egyáltalán nem biztos, hogy mindez látványosan történik. Ha valaki nem jön fel a víz alól, azt alapvetően csak az veszi észre, és leggyorsabban az tud segíteni, akivel a vízben tartózkodik.


    Ezért javasoljuk, hogy lehetőleg senki ne menjen egyedül vízbe: vigyünk magunkkal valakit. Szülőként se engedjük a gyerekünket egyedül strandolni. Ha pancsolóról van szó, akkor figyeljük őt a medence széléről. A természetes vizekben ez sem elég, mert mire odaérünk, ahol a gyerek lemerült, lehet, hogy már késő, ráadásul nagyon nehéz pontosan meghatározni valaki helyzetét, még nehezebb megtalálni a víz alatt.”


    Fontos, hogy odafigyelve strandoljunk. Ha egyedül akarunk fürdeni, akkor is szóljunk a parton maradó kísérőnknek, hogy mennyi időre, hová úszunk be, így ha probléma merül fel, időben elkezdhetnek keresni.


    Mit tegyünk, ha észrevettük, hogy valaki bajban van a vízben?

    Nem szabad meggondolatlanul odaúszni és megpróbálni megfogni a bajba jutottat. Amit mindenképpen meg kell tennünk, az az azonnali segítséghívás, azaz küldjünk el valakit a vízimentőkért, vagy tárcsázzuk a 112-es telefonszámot. A Balaton körül a BalatonHelp elnevezésű mobilalkalmazás is gyors segítséget jelent. Az applikáció díjmentes, és egy gombnyomással lehet segélykérést indítani a segítségével. Folyamatosan tartsuk szemmel a bajba jutott embert, közelítsük meg hallótávolságra, és próbáljunk vele kommunikálni, szóban megnyugtatni. Az is segít, ha fogunk egy gumimatracot vagy bármilyen eszközt, ami segít a fulladozónak a víz felszínén maradni, és azt megpróbáljuk a keze ügyébe juttatni, hogy bele tudjon kapaszkodni. Ha nem használunk eszközt, és mi úszunk oda, akkor az illető ránk fog támaszkodni, és le fog nyomni a víz alá.

    Hogyan előzzük meg a bajt?

    „Fontos az odafigyelés és az alapvető szabályok betartása. Felhevült testtel ne menjünk be hirtelen a vízbe, ne ugorjunk olyan vízbe, ami ismeretlen, aminek nem látjuk az alját. Nyílt vízben ne távolodjunk el a parttól, nem véletlenül vannak kirakva a bóják, maradjunk azokon belül. Célszerű olyan strandot keresni, ahol dolgozik vízimentő, hiszen bármi probléma adódik, ő tud segíteni, sőt ha valami gyanúsat lát, még időben figyelmeztethet. A strandok pénztáránál megkérdezhetjük, dolgozik-e szakember a partszakaszon, de a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálatának honlapján bárki megnézheti, mely strandokat biztosítjuk.”

    Rosszullét strand után: ritka, de nem árt tudni róla

    Ha a gyerek vizet lélegzett be a strandolás közben, és ezt nem tudta megfelelően kiköhögni, akkor előfordulhat, hogy rosszul lesz órákkal a fürdés után. A tüdőben lévő víz a legtöbb esetben probléma nélkül felszívódik, de ritkán irritációt vált ki, és az ezáltal kiváltott tüneteket szokták
    – egyébként tévesen – száraz fulladásnak nevezni. Először is szögezzük le, hogy ez igen ritkán történik meg. Ha mégis, akkor az irritált szövetek körül gyulladás alakulhat ki, a légzés nehézkessé válik. Ha a gyerek hevesen, hosszan köhög pancsolás után, és percek múlva sem hagyja abba, zavart, orránál vagy szájánál hab jelenik meg, akkor vigyük be a kórházba. A legtöbb ilyenbeteget néhány óráig megfigyelik, azután hazaengedik.
    Eredeti cikk: https://divany.hu/szuloseg/2019/07/28/gyerek-fuldoklik/?utm_source=index.hu&utm_medium=doboz&utm_campaign=link

    Tags:

    • életmód
    • egészség
    Kiemelt Cikkek

    Zaklatás 1.

    Zaklatás 3 - Lúgos támadás (interjú dr. Regász Máriával)

    Zaklatás 3 - Lúgos támadás (interjú dr. Regász Máriával)

    A Kapcsolattartás akadályozása (interjú dr. Regász Máriával)

    A Kapcsolattartás akadályozása (interjú dr. Regász Máriával)

    Meddig mehet? – a családon belüli erőszak (TV Riport dr. Regász Máriával)

    A Kúria szerint nem biztos, hogy a budai orvos csonkította meg Renner Erikát

    47 jel, hogy egy nárcisztikussal élsz egy fedél alatt

    Online segély indul bántalmazottaknak (Kommentár: dr. Regász Mária)

    Hónapokkal a támadás előtt tudták a rendőrök, hogy savval fogja leönteni partnerét (Kommentár: dr. R

    Lúgos ügy: Előzetesbe került a lúgos orvos, Renner Erika pedig a végsőkig kitart (Kommentár: dr. Reg

    Lúgos ügy: Kilenc évet kapott a lúgos támadó

    {"items":["5fc6cb1d842bf200175c4541","5fc6cb231f91c80017faaf7a","5fc6cb231f91c80017faaf7c","5fc6cb0d1093560017643d81","5fc6cb1927665700179ac7d1","5fc6cb191d18a20017ca2a14","5fc6cb191d18a20017ca2a13","5fc6cb192d7fc80018287ea7","5fc6cb192d7fc80018287ea9","5fc6cb192d7fc80018287eab"],"styles":{"galleryType":"Strips","groupSize":1,"showArrows":true,"cubeImages":true,"cubeType":"fill","cubeRatio":"100%/100%","isVertical":false,"gallerySize":30,"collageDensity":0.8,"groupTypes":"1","oneRow":true,"imageMargin":0,"galleryMargin":0,"scatter":0,"chooseBestGroup":true,"smartCrop":false,"hasThumbnails":false,"enableScroll":true,"isGrid":false,"isSlider":false,"isColumns":false,"isSlideshow":true,"cropOnlyFill":false,"fixedColumns":1,"enableInfiniteScroll":true,"isRTL":false,"minItemSize":120,"rotatingGroupTypes":"","rotatingCropRatios":"","columnWidths":"","gallerySliderImageRatio":1.7777777777777777,"numberOfImagesPerRow":3,"numberOfImagesPerCol":1,"groupsPerStrip":0,"borderRadius":0,"boxShadow":0,"gridStyle":0,"mobilePanorama":false,"placeGroupsLtr":false,"viewMode":"preview","thumbnailSpacings":4,"galleryThumbnailsAlignment":"bottom","isMasonry":false,"isAutoSlideshow":true,"slideshowLoop":false,"autoSlideshowInterval":3,"bottomInfoHeight":0,"titlePlacement":"SHOW_ON_HOVER","galleryTextAlign":"center","scrollSnap":true,"itemClick":"nothing","fullscreen":true,"videoPlay":"hover","scrollAnimation":"NO_EFFECT","slideAnimation":"SCROLL","scrollDirection":1,"scrollDuration":400,"overlayAnimation":"FADE_IN","arrowsPosition":0,"arrowsSize":18,"watermarkOpacity":40,"watermarkSize":40,"useWatermark":true,"watermarkDock":{"top":"auto","left":"auto","right":0,"bottom":0,"transform":"translate3d(0,0,0)"},"loadMoreAmount":"all","defaultShowInfoExpand":1,"allowLinkExpand":true,"expandInfoPosition":0,"allowFullscreenExpand":true,"fullscreenLoop":false,"galleryAlignExpand":"left","addToCartBorderWidth":1,"addToCartButtonText":"","slideshowInfoSize":160,"playButtonForAutoSlideShow":false,"allowSlideshowCounter":false,"hoveringBehaviour":"NEVER_SHOW","thumbnailSize":120,"magicLayoutSeed":1,"imageHoverAnimation":"NO_EFFECT","imagePlacementAnimation":"NO_EFFECT","calculateTextBoxWidthMode":"PERCENT","textBoxHeight":0,"textBoxWidth":200,"textBoxWidthPercent":50,"textImageSpace":10,"textBoxBorderRadius":0,"textBoxBorderWidth":0,"loadMoreButtonText":"","loadMoreButtonBorderWidth":1,"loadMoreButtonBorderRadius":0,"imageInfoType":"ATTACHED_BACKGROUND","itemBorderWidth":0,"itemBorderRadius":0,"itemEnableShadow":false,"itemShadowBlur":20,"itemShadowDirection":135,"itemShadowSize":10,"imageLoadingMode":"BLUR","expandAnimation":"NO_EFFECT","imageQuality":90,"usmToggle":false,"usm_a":0,"usm_r":0,"usm_t":0,"videoSound":false,"videoSpeed":"1","videoLoop":true,"gallerySizeType":"px","gallerySizePx":220,"allowTitle":true,"allowContextMenu":true,"textsHorizontalPadding":-30,"showVideoPlayButton":true,"galleryLayout":5,"targetItemSize":220,"selectedLayout":"5|bottom|1|fill|false|1|true","layoutsVersion":2,"selectedLayoutV2":5,"isSlideshowFont":true,"externalInfoHeight":0,"externalInfoWidth":0},"container":{"width":220,"height":284,"galleryWidth":220,"galleryHeight":123,"scrollBase":0}}
    Kövessen (még nem üzemel)
    • Facebook Basic Square
    • Twitter Basic Square
    • Google+ Basic Square
    Legújabb Cikkeink

    MOM-tragédia: Megdöbbentő dol­gok de­rül­tek ki a gyúj­to­gató kisfi­ú­ról!

    Tragédia: Diáktársai előtt ugrott a vonat elé az iskolában cikizett fiú! (Kommentár: dr. Regász Mári

    Hivatalosan is csökkenti a szívbetegségek kockázatát a nyaralás

    Beteges szörny lakozott benne

    Hiába a rengeteg bejelentés a NAV-hoz, nem ugranak a pénzmosásra (Kommentár: dr. Regász Mária)

    Pénzbüntetést kért az ügyészség Kenderesi Tamásra (Kommentár: dr. Regász Mária)

    Szörnyű dolgot tett a nagymamájával a 9 éves fiú

    Terjed az “adat-túszdráma” (Kommentár: dr. Regász Mária)

    Így védheti meg magát a gyerek, ha megtámadják az utcán vagy a suliban (Kommentár: dr. Regász Mária)

    Szexuális zaklatás miatt nyomoznak egy volt MSZP-s képviselő ellen (Kommentár: dr. Regász Mária)

    28 évig ült börtönben ártatlanul (Kommentár: dr. Regász Mária)

    4 hónap leforgása alatt fokozatosan tűnt el a teljes személyiségem (Kommentár: dr. Regász Mária)

    Kenderesi: Hozzáértem a fenekéhez, de vétséget nem követtem el (Kommentár: dr. Regász Mária)

    Jelek, amikből rögtön kiderül, ha fuldoklik a gyereked

    Fénylik, de nem arany – a nárcisztikus személyiség (Kommentár: dr. Regász Mária)

    A legszörnyűbb mondatok, amik párterápián hangzottak el

    A FIÚ, AKIT ORVOSI UTASÍTÁSRA LÁNYKÉNT NEVELTEK

    A gyereknek árt a testi fenyítés, függetlenül attól, hogy mit gondolunk róla (Kommentár dr. Regász M

    Haldokló madarakat hazahordó macska ellen is jó a mesterséges intelligencia

    Mit tegyél, ha rájössz, hogy bántalmazó kapcsolatban élsz? (Kommentár: dr. Regász Mária)

    Mikor viheti el, és mi van, ha nem hozza vissza a gyereket? Amit tudni kell a gyermekláthatásról (Ko

    Leugrott egy 12 éves kisfiú a hetedik emeletről! Búcsúlevelet is hagyott! (dr. Regász Mária)

    Hat év után egy emésztőből került elő egy hétgyermekes anya holtteste (Kommentár: dr.Regász Mária)

    Szeméremsértő kijelentéseket tett, miközben a nadrágját letolta (Kommentár: dr. Regász Mária)

    "A gyermekvédelem ügye nem tűr kompromisszumokat” (Kommentár: dr. Regász Mária)

    {"items":["5fc6cb1d63f0cf00176d6c45","5fc6cb237c782a001799a572","5fc6cb237c782a001799a575","5fc6cb237c782a001799a57a","5fc6cb237c782a001799a574","5fc6cb237c782a001799a577","5fc6cb237c782a001799a571","5fc6cb237c782a001799a578","5fc6cb237c782a001799a579","5fc6cb237c782a001799a573","5fc6cb237c782a001799a576","5fc6cb1d63f0cf00176d6c4a","5fc6cb1d63f0cf00176d6c46","5fc6cb1d63f0cf00176d6c4b","5fc6cb1d63f0cf00176d6c47","5fc6cb1d63f0cf00176d6c48","5fc6cb1d63f0cf00176d6c49","5fc6cb1d63f0cf00176d6c4c","5fc6cb1d63f0cf00176d6c44","5fc6cb1dccf80c001701bcfe","5fc6cb1d63f0cf00176d6c4d","5fc6cb1dccf80c001701bcf6","5fc6cb1dccf80c001701bcfd","5fc6cb1dccf80c001701bcf7","5fc6cb1dccf80c001701bcfb"],"styles":{"galleryType":"Columns","groupSize":1,"showArrows":true,"cubeImages":true,"cubeType":"max","cubeRatio":1.7777777777777777,"isVertical":true,"gallerySize":30,"collageAmount":0,"collageDensity":0,"groupTypes":"1","oneRow":false,"imageMargin":22,"galleryMargin":0,"scatter":0,"chooseBestGroup":true,"smartCrop":false,"hasThumbnails":false,"enableScroll":true,"isGrid":true,"isSlider":false,"isColumns":false,"isSlideshow":false,"cropOnlyFill":false,"fixedColumns":0,"enableInfiniteScroll":true,"isRTL":false,"minItemSize":50,"rotatingGroupTypes":"","rotatingCropRatios":"","columnWidths":"","gallerySliderImageRatio":1.7777777777777777,"numberOfImagesPerRow":3,"numberOfImagesPerCol":1,"groupsPerStrip":0,"borderRadius":0,"boxShadow":0,"gridStyle":0,"mobilePanorama":false,"placeGroupsLtr":false,"viewMode":"preview","thumbnailSpacings":4,"galleryThumbnailsAlignment":"bottom","isMasonry":false,"isAutoSlideshow":false,"slideshowLoop":false,"autoSlideshowInterval":4,"bottomInfoHeight":0,"titlePlacement":["SHOW_ON_THE_RIGHT","SHOW_BELOW"],"galleryTextAlign":"center","scrollSnap":false,"itemClick":"nothing","fullscreen":true,"videoPlay":"hover","scrollAnimation":"NO_EFFECT","slideAnimation":"SCROLL","scrollDirection":0,"scrollDuration":400,"overlayAnimation":"FADE_IN","arrowsPosition":0,"arrowsSize":23,"watermarkOpacity":40,"watermarkSize":40,"useWatermark":true,"watermarkDock":{"top":"auto","left":"auto","right":0,"bottom":0,"transform":"translate3d(0,0,0)"},"loadMoreAmount":"all","defaultShowInfoExpand":1,"allowLinkExpand":true,"expandInfoPosition":0,"allowFullscreenExpand":true,"fullscreenLoop":false,"galleryAlignExpand":"left","addToCartBorderWidth":1,"addToCartButtonText":"","slideshowInfoSize":200,"playButtonForAutoSlideShow":false,"allowSlideshowCounter":false,"hoveringBehaviour":"NEVER_SHOW","thumbnailSize":120,"magicLayoutSeed":1,"imageHoverAnimation":"NO_EFFECT","imagePlacementAnimation":"NO_EFFECT","calculateTextBoxWidthMode":"PERCENT","textBoxHeight":60,"textBoxWidth":200,"textBoxWidthPercent":75,"textImageSpace":10,"textBoxBorderRadius":0,"textBoxBorderWidth":0,"loadMoreButtonText":"","loadMoreButtonBorderWidth":1,"loadMoreButtonBorderRadius":0,"imageInfoType":"ATTACHED_BACKGROUND","itemBorderWidth":0,"itemBorderRadius":0,"itemEnableShadow":false,"itemShadowBlur":20,"itemShadowDirection":135,"itemShadowSize":10,"imageLoadingMode":"BLUR","expandAnimation":"NO_EFFECT","imageQuality":90,"usmToggle":false,"usm_a":0,"usm_r":0,"usm_t":0,"videoSound":false,"videoSpeed":"1","videoLoop":true,"gallerySizeType":"px","gallerySizePx":1000,"allowTitle":true,"allowContextMenu":true,"textsHorizontalPadding":-30,"itemBorderColor":{"themeName":"color_12","value":"rgba(233,228,209,0)"},"showVideoPlayButton":true,"galleryLayout":2,"calculateTextBoxHeightMode":"MANUAL","targetItemSize":1000,"selectedLayout":"2|bottom|1|max|true|0|true","layoutsVersion":2,"selectedLayoutV2":2,"isSlideshowFont":true,"externalInfoHeight":60,"externalInfoWidth":0.75},"container":{"width":220,"galleryWidth":242,"galleryHeight":0,"scrollBase":0,"height":null}}

    © 2007 by Kapcsolattartas.hu.