Kapcsolattartás.hu
"A megszokás ne álljon a fejlődés útjába." (dr. House)
"Veszélyes dolog, ha az embernek igaza van valamiben,
amiben a hivatalos szervek tévednek." (Voltaire)
Amennyiben kérdése van, kérem forduljon szakértőnkhöz:
dr. Regász Mária
Tel: +36-(30)-381-8350
Gyakori Kérdések
-
„Hogyan kell értelmezni a gyakorlatban a kapcsolattartás kezdő időpontját?
Kérdés: Adva van egy kapcsolattartást szabályozó döntés. Ebben az édesapát megilleti az elvitel joga 2 hetente pénteken 14 órakor vasárnap 19 óráig.
Le van írva továbbá, hogy a szülők kötelesek a kapcsolattartás akadályáról hitelt érdemlően értesíteni a másik felet legalább 48 órával a kezdő időpont előtt.
A kérdésem, hogy a gyakorlatban mit jelent az, hogy a kezdő időpont péntek 14 óra? Értem, hogy ekkor el lehet hozni a gyereket előbb nem. De kérdésem az, hogy később is el lehet hozni? Nyilván nem váratlanul beállítva a gyerekért, hanem hitelt érdemlően értesíteni a másik felet az okokról.
Válasz: A gyámhivatali gyakorlat az, hogy nem. Ennek az az oka, hogy a gondozó szülő is számít arra, hogy mondjuk 14 órakor elviszik a gyereket, attól kezdve ő saját magának más programot csinálna. Ha viszont nem viszik el a gyereket, borul az ő programja is (akkor is, ha ez mondjuk csak egy tv műsor megnézése, vagy otthoni tanulás vagy bármi).
K: Pl. az apa jelzi előre, hogy azon a napon munkahelyi elfoglaltsága lesz, így nem ér oda 14 órára hanem pl. csak 19 órára. Ezt jelzi előre az anyának.
V: Akkor ha nem tudnak megállapodni, a jogosultnak fel nem róható okból elmaradt kapcsolattartást kötelező pótolni, tehát a pótlási időpontban viheti el a gyereket.
K: Jogilag érdekel engem, az emberi része egyértelmű, hogy az anyának elő kellene segíteni a láthatást és nem kekeckedni pár óra csúszás miatt.
V: Ez nem kekedkedés, ezt az apák sokszor nem értik. Ha meg tudják beszélni a kapcsolattartást akkor rendben, de ha nem, akkor azt kell betartani, ami le van írva. Nem hozhatja ugyanis senki a másik felet abba a helyzetbe, hogy hozzá igazodjon.
K: Érdekel, hogy az apa jogilag elvihetné később is a gyereket?
V: Tehát nem.
K: Vagy ha vmi oknál fogva nem tud megjelenni a kezdő időpontban akkor a láthatása azon a hétvégén meghiúsul?
V: Igen, hacsak nem tudnak másban megállapodni, ill. a szabályozás szövegétől is függ.
K: Nyilván az okok lehetnek pl. apa lebetegszik, de később jobban lesz és élni tud a láthatási jogával, munkahelyi elfoglaltsága van, vagy akár egy forgalmi dugó.
V: Ez sajnos komoly visszaélésre adna okot, pl. azt mondja rosszul volt, de csak a barátnőjével találkozott stb.
K: Tehát a kérdésem, hogy ha az akadály elhárul akkor jogilag mehet a gyermekért?
V: Nem, csak ha ez áll az egyezségben, vagy szabályozásban.
K: Nyilván ez azért is érdekes mert pl. nyári szünetben amikor egybefüggően van 2 hete a különélő szülőnek de pl. lebetegszik, de mondjuk 3 nap alatt jobban lesz, akkor ezek után sem hozhatja el a gyermeket?
V: Na ezért szoktam így szabályoztatni, hogy ez a probléma fel se merüljön.
K: Tehát ilyen esetben a 2 hetes nyári szünet meghiúsul?
V: Igen, ha rosszul van szabályozva.
K: Jogi oldala érdekelne. Mit lehet tenni akkor ha az édesanya ragaszkodik a kezdő időponthoz és nem fogadja el a különélő szülő kérését, ezáltal meghiúsul a teljes láthatás?
V: Kérni a pótlást, ha a jogosultnak fel nem róható okból hiusult meg.