dr. Regász Mária

Kapcsolattartás.hu

"A megszokás ne álljon a fejlődés útjába."  (dr. House)
 
"Veszélyes dolog, ha az embernek igaza van valamiben,
amiben a hivatalos szervek tévednek." (Voltaire)

Amennyiben kérdése van, kérem forduljon szakértőnkhöz:

dr. Regász Mária 

Tel: +36-(30)-381-8350

derill@t-online.hu

  • Címlap

  • Polgári jog

  • Büntetőjog

  • Pszichológia

  • Életmód

  • Cikkek és kommentárok

  • Kapcsolat

  • Linkek

  • More

    Ezeket a növényeket ne tartsa gyerek mellett!

    A gyerekszoba kialakításánál igen körültekintőnek kell lenni, hiszen a kicsik olyan helyeken, és olyan dolgokkal is kárt tudnak tenni magukban, amire mi nem is számítanánk. Ennek megfelelően a sarkokat, éles szegélyeket érdemes lefedni, az ajtókat, fiókokat pedig úgy biztosítani, hogy azokat a gyerek ne csaphassa az ujjára.


    Könnyező pálma, filodendron

    Fotó: Shutterstock


    Ám itt még nem ér véget a dolog. A lakásban rengeteg igazán népszerű növény jelenthet komoly veszélyt a kicsikre. A növényeket kidobni, elajándékozni nem kell, csak arról kell gondoskodni, hogy a gyerekek ne érhessék el őket. Ez igaz a babaszobára is, hiszen a növények párologtatása jót tesz a levegőnek, sok faj még tisztítja is azt, vagyis igenis van helyük a gyerekszobában is. de egyik sem játék, vagyis helyezze el őket úgy, hogy a nagyobb gyerekek (mondjuk 5 éves korig) se érhessék el őket.


    Ismertebbek


    Azzal sokan tisztában vannak, hogy a könnyező pálma, vagyis a filodendron bizony mérgező. Olyannyira az, hogy eredeti élőhelyén nyílméregként is alkalmazzák a nedvét. A nyálkahártyára, bőrre kerülve az anyag erősen irritál, duzzadást okoz, ami a szájban – lenyelés, kóstolás esetén – sajnos odáig is fajulhat, hogy fulladás lesz a vége. A növény leveleivel nincsen baj, ám a gyökerek, és az életében egyszer jelentkező virág komoly veszélyt jelentenek. Annál is inkább, mivel ezek léggyökerek, vagyis hosszan lelógnak a növény cserepéből, így a szekrény tetején tartott könnyező pálma is veszélyforrás lehet.


    Szintén nem meglepő, hogy az anyósnyelv rágcsálása is veszélyes lehet. A növény levelei és hajtásai is hányást, hasmenést okozhatnak, de szerencsére ezzel be is fejeződött a hatások leírása. Nagyobb mennyiségben természetesen komolyabb gondokat is okozhat, de ez azért nem jellemző. Tény azonban, hogy a sansaviera levelei kemények, és szúrósak, vagyis csak akkor tartsa gyerek mellett, ha nem a padlón kap helyet. A megbotló csöppségekben ugyanis könnyen kárt tehetnek a tőrszerű növényi részek.


    Anyósnyelv

    Fotó: Shutterstock


    A harmadik legismertebb mérgező növény a lakásban a diffenbachia. A buzogányvirág néven is ismert szobanövény minden része mérgező, így ha a csemete megrágcsálja, akkor maró, égő érzést vált ki a torokban. Ezen felül duzzanatot is okoz, ami nyelési nehézségeket, beszédképtelenséget, és súlyos esetben fulladást is okozhat.


    Diffenbachia - mutatós, de mérgező

    Fotó: Dea / C. Dani / Europress / Getty


    Időszakos veszélyek


    Néhány növény esetében elmondhatjuk, hogy azok jellemzően csak adott időszakban vannak jelen a lakásunkban. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne kellene velük is vigyázni. A tél egyik kedvelt szépsége a mikulásvirág, főleg úgy, hogy a táj ilyenkor kopár, vagyis szívesen csempészünk vele egy kis színt a szobákba. A kutyatejfélék családjának tagja tejnedvet tartalmaz, ami bizony mérgező. A bőrre kerülve irritatív hatású, míg ha a gyerek a szájába veszi, akkor már kis mennyiség is igen heves hányást és hasmenést válthat ki.


    Fotó: Bloomberg / Europress / Getty


    A jácintot elképesztően bódító illatáért szeretjük, ráadásul az is nagyon jó tulajdonsága, hogy ha időben hajtatjuk, akkor karácsonykor is illatosítja a szobát. Minden része mérgező, kis mennyiségben is erős gyomor és bélpanaszokat vált ki. Ez azt jelenti, hogy még akkor is vigyázni kell vele, ha csak megérintjük, hiszen a kezünkről is a szánkba juthat a kalcium – oxalát, a növény méreganyaga.


    Jácint

    Fotó: Shutterstock


    A primula kedvelt nőnapi szépség, hiszen kicsi is, olcsó is, de ha folyamatosan öntözzük, akkor akár még júniusban is hozza a virágait. Minden része mérgező, mivel a növényen lévő apró szőrök tövében tejnedv képződik, ami a bőrre kerülve irritálhatja azt, súlyos esetben akár hólyagokat is okozhat.


    Primula

    Fotó: Shutterstock


    A hölgyliliom (amarillisz) szintén egy olyan hagymás, mely a legtöbb háztartásban megjelenik a tél valamelyik részében. Csodaszép, és hatalmas virágai miatt kedveljük, ám minden része mérgező, hányást, hasmenést és hasgörcsöket okoz.


    Fotó: Dea / G. Cigolini / Europress / Getty


    A ciklámennel is óvatosan kell bánni. Bár a növény levelei és szára csak enyhén mérgezőek, a kicsik hajlamosak mélyebbre ásni a cserépben. Ha eljutnak a gumókig, abból komoly gond is lehet, mivel ezek a részek már erősen mérgezőek. Hányást, hasmenést és erős hasi görcsöket okozhatnak, de nagyobb mennyiségben (2-nél több gumó) akár szédülést, görcsöket, légzési nehézséget, és átmeneti bénulást is kiválthatnak.


    ciklámen

    Fotó: Shutterstock


    Életveszélyes időszakos növények


    Alapvetően fontos észben tartani, hogy a hagymás dísznövények sokszor meglehetősen veszélyesek, a virághagymák pedig szintén, különösen. Ezért virághagymát (és vetőmagot) sosem szabad olyan helyen tartani, ahol a gyerek hozzáférhet.


    Tavaszi veszélyforrás a gyöngyvirág, ami könnyen összekeverhető a medvehagymával, és már igen kis mennyiségben halálos mérgezést okozhat.


    Gyöngyvirág

    Fotó: Shutterstock


    De szintén veszélyes a leander, amit teraszokon, erkélyeken rengeteg helyen megtalálunk a tavaszi-nyári időszakban.


    Leander

    Fotó: Shutterstock


    Legénylakások vendégei


    Ha a piciket vendégségbe visszük, akkor is legyünk résen, mert még a jellemzően legénylakásokban megtalálható növények között is vannak olyanok, amikkel vigyázni kell. A legénypálma (sárkányfark, zamioculcas) is ilyen, ráadásul minden része mérgező. Ez igaz a fikuszokra is, melynek szárában és levelében lévő nedv erős hasfájást, hányást és hasmenést okozhat, sőt nagyobb mennyiségben fulladást is kiválthat a szervezetből.


    Legénypálma, avagy sárkányfarok, avagy zamioculcas

    Fotó: Shutterstock


    Szintén óvatosan kell bánni a krotonnal. Bár a növény igazán mutatós – és gondozása sem egyszerű, így valószínűleg ritkábban találkoztunk vele – sajnos levele és szára is mérgező. Lenyelve hányást, hasmenést, míg a bőrrel érintkezve pirosodást és viszketést okozhat.

    kroton



    kroton

    Fotó: Shutterstock



    Mi a teendő, ha mérgezés történik


    Ha észrevesszük, hogy a csemeténk megrágcsálta a növényeket, mindenképpen sürgősen forduljunk orvoshoz, vagy hívjunk mentőt. Ez abban az esetben is igaz, ha nem látunk mérgezésre utaló jeleket, hiszen előfordulhat, hogy azok csak később jelentkeznek majd.


    Öklendező gyereknél segítsük a hányást. Fontos, hogy ne adjunk enni a kicsiknek, ha felmerül a mérgezés gyanúja. Itassuk meg őket vízzel, de nem üdítővel, és semmi esetre sem tejjel – még anyatejjel sem. A tejben lévő zsír ugyanis segíti a méreganyagok felszívódását. A megitatott vizet azután hánytassuk ki – fontos, hogy a piciknek sohasem szabad sót tenni a vízbe! A gyerekek ilyenkor haraphatnak, ezért egy rongyzsebkendőbe csavarjuk az ujjunkat, és úgy ingereljük a garatot.


    Ha orvoshoz, kórházba visszük a gyereket, de akkor is, ha hánytatjuk, az arca nézzen a föld felé. Hason fekve is utazzon, így elkerülhető, hogy a hányadék a légcsőbe jusson. Az is fontos, hogy jegyezzük meg a növény majszolásának idejét, illetve vigyük magunkkal a megmaradt részeket. A pontos idő segít az orvosnak a tünetek észlelésében, a növényi részek pedig annak meghatározásában, hogy milyen méreganyaggal áll szemben.


    Eredeti Cikk: http://divany.hu/poronty/2016/06/19/ezeket_a_novenyeket_ne_tartsa_gyerek_mellett/

    Tags:

    • gyereknevelés
    • életmód
    Kiemelt Cikkek

    Zaklatás 1.

    Zaklatás 3 - Lúgos támadás (interjú dr. Regász Máriával)

    Zaklatás 3 - Lúgos támadás (interjú dr. Regász Máriával)

    A Kapcsolattartás akadályozása (interjú dr. Regász Máriával)

    A Kapcsolattartás akadályozása (interjú dr. Regász Máriával)

    Meddig mehet? – a családon belüli erőszak (TV Riport dr. Regász Máriával)

    A Kúria szerint nem biztos, hogy a budai orvos csonkította meg Renner Erikát

    47 jel, hogy egy nárcisztikussal élsz egy fedél alatt

    Online segély indul bántalmazottaknak (Kommentár: dr. Regász Mária)

    Hónapokkal a támadás előtt tudták a rendőrök, hogy savval fogja leönteni partnerét (Kommentár: dr. R

    Lúgos ügy: Előzetesbe került a lúgos orvos, Renner Erika pedig a végsőkig kitart (Kommentár: dr. Reg

    Lúgos ügy: Kilenc évet kapott a lúgos támadó

    {"items":["5fc6cb1d842bf200175c4541","5fc6cb231f91c80017faaf7a","5fc6cb231f91c80017faaf7c","5fc6cb0d1093560017643d81","5fc6cb1927665700179ac7d1","5fc6cb191d18a20017ca2a14","5fc6cb191d18a20017ca2a13","5fc6cb192d7fc80018287ea7","5fc6cb192d7fc80018287ea9","5fc6cb192d7fc80018287eab"],"styles":{"galleryType":"Strips","groupSize":1,"showArrows":true,"cubeImages":true,"cubeType":"fill","cubeRatio":"100%/100%","isVertical":false,"gallerySize":30,"collageDensity":0.8,"groupTypes":"1","oneRow":true,"imageMargin":0,"galleryMargin":0,"scatter":0,"chooseBestGroup":true,"smartCrop":false,"hasThumbnails":false,"enableScroll":true,"isGrid":false,"isSlider":false,"isColumns":false,"isSlideshow":true,"cropOnlyFill":false,"fixedColumns":1,"enableInfiniteScroll":true,"isRTL":false,"minItemSize":120,"rotatingGroupTypes":"","rotatingCropRatios":"","columnWidths":"","gallerySliderImageRatio":1.7777777777777777,"numberOfImagesPerRow":3,"numberOfImagesPerCol":1,"groupsPerStrip":0,"borderRadius":0,"boxShadow":0,"gridStyle":0,"mobilePanorama":false,"placeGroupsLtr":false,"viewMode":"preview","thumbnailSpacings":4,"galleryThumbnailsAlignment":"bottom","isMasonry":false,"isAutoSlideshow":true,"slideshowLoop":false,"autoSlideshowInterval":3,"bottomInfoHeight":0,"titlePlacement":"SHOW_ON_HOVER","galleryTextAlign":"center","scrollSnap":true,"itemClick":"nothing","fullscreen":true,"videoPlay":"hover","scrollAnimation":"NO_EFFECT","slideAnimation":"SCROLL","scrollDirection":1,"scrollDuration":400,"overlayAnimation":"FADE_IN","arrowsPosition":0,"arrowsSize":18,"watermarkOpacity":40,"watermarkSize":40,"useWatermark":true,"watermarkDock":{"top":"auto","left":"auto","right":0,"bottom":0,"transform":"translate3d(0,0,0)"},"loadMoreAmount":"all","defaultShowInfoExpand":1,"allowLinkExpand":true,"expandInfoPosition":0,"allowFullscreenExpand":true,"fullscreenLoop":false,"galleryAlignExpand":"left","addToCartBorderWidth":1,"addToCartButtonText":"","slideshowInfoSize":160,"playButtonForAutoSlideShow":false,"allowSlideshowCounter":false,"hoveringBehaviour":"NEVER_SHOW","thumbnailSize":120,"magicLayoutSeed":1,"imageHoverAnimation":"NO_EFFECT","imagePlacementAnimation":"NO_EFFECT","calculateTextBoxWidthMode":"PERCENT","textBoxHeight":0,"textBoxWidth":200,"textBoxWidthPercent":50,"textImageSpace":10,"textBoxBorderRadius":0,"textBoxBorderWidth":0,"loadMoreButtonText":"","loadMoreButtonBorderWidth":1,"loadMoreButtonBorderRadius":0,"imageInfoType":"ATTACHED_BACKGROUND","itemBorderWidth":0,"itemBorderRadius":0,"itemEnableShadow":false,"itemShadowBlur":20,"itemShadowDirection":135,"itemShadowSize":10,"imageLoadingMode":"BLUR","expandAnimation":"NO_EFFECT","imageQuality":90,"usmToggle":false,"usm_a":0,"usm_r":0,"usm_t":0,"videoSound":false,"videoSpeed":"1","videoLoop":true,"gallerySizeType":"px","gallerySizePx":220,"allowTitle":true,"allowContextMenu":true,"textsHorizontalPadding":-30,"showVideoPlayButton":true,"galleryLayout":5,"targetItemSize":220,"selectedLayout":"5|bottom|1|fill|false|1|true","layoutsVersion":2,"selectedLayoutV2":5,"isSlideshowFont":true,"externalInfoHeight":0,"externalInfoWidth":0},"container":{"width":220,"height":284,"galleryWidth":220,"galleryHeight":123,"scrollBase":0}}
    Kövessen (még nem üzemel)
    • Facebook Basic Square
    • Twitter Basic Square
    • Google+ Basic Square
    Legújabb Cikkeink

    MOM-tragédia: Megdöbbentő dol­gok de­rül­tek ki a gyúj­to­gató kisfi­ú­ról!

    Tragédia: Diáktársai előtt ugrott a vonat elé az iskolában cikizett fiú! (Kommentár: dr. Regász Mári

    Hivatalosan is csökkenti a szívbetegségek kockázatát a nyaralás

    Beteges szörny lakozott benne

    Hiába a rengeteg bejelentés a NAV-hoz, nem ugranak a pénzmosásra (Kommentár: dr. Regász Mária)

    Pénzbüntetést kért az ügyészség Kenderesi Tamásra (Kommentár: dr. Regász Mária)

    Szörnyű dolgot tett a nagymamájával a 9 éves fiú

    Terjed az “adat-túszdráma” (Kommentár: dr. Regász Mária)

    Így védheti meg magát a gyerek, ha megtámadják az utcán vagy a suliban (Kommentár: dr. Regász Mária)

    Szexuális zaklatás miatt nyomoznak egy volt MSZP-s képviselő ellen (Kommentár: dr. Regász Mária)

    28 évig ült börtönben ártatlanul (Kommentár: dr. Regász Mária)

    4 hónap leforgása alatt fokozatosan tűnt el a teljes személyiségem (Kommentár: dr. Regász Mária)

    Kenderesi: Hozzáértem a fenekéhez, de vétséget nem követtem el (Kommentár: dr. Regász Mária)

    Jelek, amikből rögtön kiderül, ha fuldoklik a gyereked

    Fénylik, de nem arany – a nárcisztikus személyiség (Kommentár: dr. Regász Mária)

    A legszörnyűbb mondatok, amik párterápián hangzottak el

    A FIÚ, AKIT ORVOSI UTASÍTÁSRA LÁNYKÉNT NEVELTEK

    A gyereknek árt a testi fenyítés, függetlenül attól, hogy mit gondolunk róla (Kommentár dr. Regász M

    Haldokló madarakat hazahordó macska ellen is jó a mesterséges intelligencia

    Mit tegyél, ha rájössz, hogy bántalmazó kapcsolatban élsz? (Kommentár: dr. Regász Mária)

    Mikor viheti el, és mi van, ha nem hozza vissza a gyereket? Amit tudni kell a gyermekláthatásról (Ko

    Leugrott egy 12 éves kisfiú a hetedik emeletről! Búcsúlevelet is hagyott! (dr. Regász Mária)

    Hat év után egy emésztőből került elő egy hétgyermekes anya holtteste (Kommentár: dr.Regász Mária)

    Szeméremsértő kijelentéseket tett, miközben a nadrágját letolta (Kommentár: dr. Regász Mária)

    "A gyermekvédelem ügye nem tűr kompromisszumokat” (Kommentár: dr. Regász Mária)

    {"items":["5fc6cb1d63f0cf00176d6c45","5fc6cb237c782a001799a572","5fc6cb237c782a001799a575","5fc6cb237c782a001799a57a","5fc6cb237c782a001799a574","5fc6cb237c782a001799a577","5fc6cb237c782a001799a571","5fc6cb237c782a001799a578","5fc6cb237c782a001799a579","5fc6cb237c782a001799a573","5fc6cb237c782a001799a576","5fc6cb1d63f0cf00176d6c4a","5fc6cb1d63f0cf00176d6c46","5fc6cb1d63f0cf00176d6c4b","5fc6cb1d63f0cf00176d6c47","5fc6cb1d63f0cf00176d6c48","5fc6cb1d63f0cf00176d6c49","5fc6cb1d63f0cf00176d6c4c","5fc6cb1d63f0cf00176d6c44","5fc6cb1dccf80c001701bcfe","5fc6cb1d63f0cf00176d6c4d","5fc6cb1dccf80c001701bcf6","5fc6cb1dccf80c001701bcfd","5fc6cb1dccf80c001701bcf7","5fc6cb1dccf80c001701bcfb"],"styles":{"galleryType":"Columns","groupSize":1,"showArrows":true,"cubeImages":true,"cubeType":"max","cubeRatio":1.7777777777777777,"isVertical":true,"gallerySize":30,"collageAmount":0,"collageDensity":0,"groupTypes":"1","oneRow":false,"imageMargin":22,"galleryMargin":0,"scatter":0,"chooseBestGroup":true,"smartCrop":false,"hasThumbnails":false,"enableScroll":true,"isGrid":true,"isSlider":false,"isColumns":false,"isSlideshow":false,"cropOnlyFill":false,"fixedColumns":0,"enableInfiniteScroll":true,"isRTL":false,"minItemSize":50,"rotatingGroupTypes":"","rotatingCropRatios":"","columnWidths":"","gallerySliderImageRatio":1.7777777777777777,"numberOfImagesPerRow":3,"numberOfImagesPerCol":1,"groupsPerStrip":0,"borderRadius":0,"boxShadow":0,"gridStyle":0,"mobilePanorama":false,"placeGroupsLtr":false,"viewMode":"preview","thumbnailSpacings":4,"galleryThumbnailsAlignment":"bottom","isMasonry":false,"isAutoSlideshow":false,"slideshowLoop":false,"autoSlideshowInterval":4,"bottomInfoHeight":0,"titlePlacement":["SHOW_ON_THE_RIGHT","SHOW_BELOW"],"galleryTextAlign":"center","scrollSnap":false,"itemClick":"nothing","fullscreen":true,"videoPlay":"hover","scrollAnimation":"NO_EFFECT","slideAnimation":"SCROLL","scrollDirection":0,"scrollDuration":400,"overlayAnimation":"FADE_IN","arrowsPosition":0,"arrowsSize":23,"watermarkOpacity":40,"watermarkSize":40,"useWatermark":true,"watermarkDock":{"top":"auto","left":"auto","right":0,"bottom":0,"transform":"translate3d(0,0,0)"},"loadMoreAmount":"all","defaultShowInfoExpand":1,"allowLinkExpand":true,"expandInfoPosition":0,"allowFullscreenExpand":true,"fullscreenLoop":false,"galleryAlignExpand":"left","addToCartBorderWidth":1,"addToCartButtonText":"","slideshowInfoSize":200,"playButtonForAutoSlideShow":false,"allowSlideshowCounter":false,"hoveringBehaviour":"NEVER_SHOW","thumbnailSize":120,"magicLayoutSeed":1,"imageHoverAnimation":"NO_EFFECT","imagePlacementAnimation":"NO_EFFECT","calculateTextBoxWidthMode":"PERCENT","textBoxHeight":60,"textBoxWidth":200,"textBoxWidthPercent":75,"textImageSpace":10,"textBoxBorderRadius":0,"textBoxBorderWidth":0,"loadMoreButtonText":"","loadMoreButtonBorderWidth":1,"loadMoreButtonBorderRadius":0,"imageInfoType":"ATTACHED_BACKGROUND","itemBorderWidth":0,"itemBorderRadius":0,"itemEnableShadow":false,"itemShadowBlur":20,"itemShadowDirection":135,"itemShadowSize":10,"imageLoadingMode":"BLUR","expandAnimation":"NO_EFFECT","imageQuality":90,"usmToggle":false,"usm_a":0,"usm_r":0,"usm_t":0,"videoSound":false,"videoSpeed":"1","videoLoop":true,"gallerySizeType":"px","gallerySizePx":1000,"allowTitle":true,"allowContextMenu":true,"textsHorizontalPadding":-30,"itemBorderColor":{"themeName":"color_12","value":"rgba(233,228,209,0)"},"showVideoPlayButton":true,"galleryLayout":2,"calculateTextBoxHeightMode":"MANUAL","targetItemSize":1000,"selectedLayout":"2|bottom|1|max|true|0|true","layoutsVersion":2,"selectedLayoutV2":2,"isSlideshowFont":true,"externalInfoHeight":60,"externalInfoWidth":0.75},"container":{"width":220,"galleryWidth":242,"galleryHeight":0,"scrollBase":0,"height":null}}

    © 2007 by Kapcsolattartas.hu.